BLOG
14.10.2024

Přehledně pro rok 2024: Co opravdu potřebujete vědět o fotovoltaice pro bytové domy

Podle odborníků právě začíná další solární boom. Tentokrát v oblasti bytového bydlení. Díky legislativním změnám totiž výrazné úspory pomocí fotovoltaiky lákají stále více obyvatel bytovek, činžáků i panelových domů. Není divu – státní dotace pro SVJ a bytová družstva běžně dosahují vyšších statisíců a návratnost investice bývá běžně pouhých 5–7 let. Přečtěte si přehledný článek o všem, co se vyplatí o fotovoltaice pro bytové domy vědět.

Přehledný obsah článku:

  1. Fotovoltaiku pro bytové domy běžná firma nezvládne
  2. Kolik procent spotřeby elektřiny fotovoltaika pokryje?
  3. Kolik díky fotovoltaice ušetříte na elektřině ze sítě?
  4. Jak pomocí solárních panelů ušetřit co nejvíce?
  5. Má fotovoltaika pro bytové domy nárok na státní dotace?
  6. Jak sehnat „na soláry“ spolehlivou instalační firmu 
  7. Jak dlouho trvá instalace fotovoltaiky pro bytový dům
  8. Fotovoltaiku neodkládejte, jen přicházíte o peníze

Chci rovnou nezávaznou nabídku fotovoltaiky pro SVJ

1. Fotovoltaiku pro bytové domy běžná firma nezvládne

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na rodinný dům je rutina. I v ČR se podobné systémy montují skoro 15 let, takže proces dobře zvládají i méně zkušené nebo nepříliš kvalifikované firmy. Stačí pár solárních panelů, případně baterie s kapacitou pár kWh a minimum papírování. Za dva nebo tři týdny může být hotovo. U fotovoltaiky pro SVJ nebo bytové družstvo je kromě technologie samotné (ačkoli je samozřejmě větší a komplikovanější) všechno jinak. Od počáteční domluvy sousedů, přes mnohonásobně komplikovanější administrativu až po technické záležitosti, které mají prostě pro desítky rodin současně jiné zákonitosti, než soláry pro malý domek. Domy sobě, které od roku 2020 fotovoltaiku pro bytové domy v ČR v podstatě pomáhají zavádět, si časem vytvořily seznam s více než 50 nezbytnými kroky. 

„Fotovoltaiku pro bytový dům nezvládne firma, která s tím nemá reálnou zkušenost. Instalace jim možná přijde jako větší rodinný projekt, ale pak zjistí, že administrativa je pro ně španělská vesnice.“ 

2. Kolik procent spotřeby elektřiny fotovoltaika pokryje?

Na tohle téma najdete spoustu „statistik“ a „zaručených“ tvrzení, která se vzájemně diametrálně liší. Někdo výrobu pomocí FVE vynáší do nebes, jiný tvrdí, že jsou mu soláry k ničemu a jenom vyhodil peníze. Proto jsme se rozhodli vycházet pouze z našich vlastních a ověřených dat. Vytváříme navíc průměr jen z reálných instalací, které jsou v provozu už déle než rok – obsahuje tedy všechna roční období. A jaká jsou čísla? Naše fotovoltaika pro bytové domy pokrývá v průměru kolem 65 % roční spotřeby svých SVJ. Konkrétně – u jednotlivých instalací se průměr za rok pohybuje mezi 52 a 75 procenty. Jestliže jsme tedy ještě loni na základě matematických modelů odhadovali 50% pokrytí spotřeby, letos už můžeme říct, že naše výpočty byly příliš opatrné a realita je ve všech případech lepší. Nebo výrazně lepší. 

3. Kolik díky fotovoltaice ušetříte na elektřině ze sítě? 

Modelový bytový dům z našich standardizovaných výpočtů ušetří na elektřině každý měsíc zhruba 20–25 000 Kč, takže zhruba čtvrt milionu ročně. V realitě se ale úspora zásadně odvíjí od energetického profilu (zateplení, spotřeba, počet bytů, velikost společných prostor, procento zapojených nájemníků atd.) konkrétního SVJ. Když se podíváte na základní přehled desítek našich předaných nebo připravovaných realizací, úspora bývá nižší (např. 130 000 Kč za rok) nebo taky výrazně větší (přes 800 000 Kč ročně). Obecně ale platí, že Domy sobě navrhují řešení zaměřené na maximální optimalizaci a úsporu, protože tzv. přetoky (nadvýroba, přebytky) v ČR nedávají ekonomický smysl. Stále opakujeme, že nejvýhodnější není ta největší fotovoltaika, ale ta, která je nejlépe optimalizovaná pro potřeby vašeho domu. 

Tady i na úvodní fotografii vidíte reálnou realizaci fotovoltaiky pro SVJ v Rakovníku. Zdroj: Archiv Domy sobě

4. Jak pomocí solárních panelů ušetřit co nejvíce?

Protože říkáme, že nemá smysl pořídit si tak velkou fotovoltaiku, jak to jen jde, ale spíš se zaměřit na její optimalizaci, odpověď na úvodní otázku je snadná – pořiďte si fotovoltaiku, jejíž velikost odpovídá spotřebě v domě a doplňte ji o další energeticky úsporná řešení. Podrobně se tématu optimalizace věnujeme v tomto článku

Jak doplnit fotovoltaiku, aby vám ušetřila maximum

Baterie (akumulátor) – ukládá na později elektřinu, kterou vyrobíte, ale nestihnete spotřebovat ihned. Výrazně tak zvyšuje objem úspor. Jedná se sice o drahou součást systému (na druhou stranu vám až polovinu její ceny pokryje dotace ), ale dokonale ukazuje, proč se nevyplatí nechat se při realizaci nalákat na nejlevnější nabídku. Za řešení s baterií zaplatíte víc, ale díky tomu využijete vyrobenou energii na maximum. Přes den (kdy je dům téměř prázdný) uschovává přebytky, abyste je mohli využít večer (až se nájemníci vrátí domů). Díky tomu dramaticky zlepšuje optimální využívání solárních panelů a dokáže zrychlit návratnost investice o několik let – třeba na polovinu. Investice do ní se vám rozhodně vyplatí a například Domy sobě v podstatě fotovoltaiku bez baterie ani nenavrhují. 

Sloučení odběrných míst (SOM) – umožňuje majitelům bytů okamžitě a bez závislosti na počasí šetřit i na poplatcích spojených s dodávkami elektřiny. Ty jsou totiž často vázané právě na odběrné místo, které je v případě elektřiny nejčastěji přímo u bytu. Pokud ovšem v rámci realizace fotovoltaiky přejdete na společné odběrné místo tzv. na patě domu (podobně jako je tomu úplně běžně v případě vody nebo plynu), ušetří každý byt ročně několik tisíc navíc. Standardní úspora na elektřině díky fotovoltaice s baterií se díky SOM a úspoře za poplatky téměř zdvojnásobí. Celkem vám tak úsporná řešení ušetří přes 50 procent měsíčně. 

5. Má fotovoltaika pro bytové domy nárok na státní dotace?

Český státní program dotací Nová zelená úsporám (NZÚ) přispívá na odborně provedené instalace fotovoltaiky až do výše 50 % z investované částky. A týká se to i solárních řešení pro bytové domy. Na rozdíl od NZÚ pro rodinné domy, u kterých je maximální příspěvek od února 2024 omezen na 160 000 Kč (+ 40 000 na zateplení), může navíc dotace pro SVJ nebo bytová družstva s větším počtem bytů přesáhnout milion. Už také neplatí, že se jedná o tzv. investiční dotaci a vyplácí se zpětně, na základě faktur. Domy sobě běžně zajišťují dotaci už předem – stačí kvalitně zpracovaná žádost. V takovém případě pak platí, že se do fotovoltaiky může pustit i SVJ, které nemá našetřené statisíce. Celý objem dotace, což může být až polovina celé investice, totiž dostanete od státu předem. Splátky úvěru si pak můžete nastavit z měsíčních úspor za elektřinu. Detaily o NZÚ najdete zde

6. Jak sehnat „na soláry“ spolehlivou instalační firmu 

Abyste se při výběru dodavatele nespálili, nedávejte na doporučení „odborníků“ z internetu. Pokud vám jde o fotovoltaiku pro bytovku, činžák nebo panelák, Domy sobě jsou na českém trhu jediná firma, která zaměřuje na fotovoltaiku (a další energeticky úsporné služby) výhradně pro bytové domy. A navíc po celé republice. Patří také do portfolia značky Veolia, která udržitelné zdroje energie systematicky podporuje po celém světě. Díky tomuto spojení mají Domy sobě na českém trhu nejen unikátní finanční stabilitu, takže se nemusíte bát, že se po zaplacení zálohy vypaří, ale také přístup ke globálnímu know-how. Fotovoltaiku pro SVJ a bytová družstva ale nabízí i další firmy. U nich se v referencích vždy zaměřte na realizace pro bytové domy. Jak jsme psali, je to úplně jiná liga než pár solárních panelů pro rodinný domek. 

Odborná sdružení odborníků na fotovoltaiku, jejichž slovo platí 

Solární asociace je největší profesní sdružení podnikatelů zaměřených na solární energii, produkty a služby. Prosazuje transparentní a férové podmínky pro rozvoj solárních technologií, ale také kvalitu a profesionální standardy. Členy asociace jsou ověřené firmy, mezi které patří i Domy sobě. Podpis Etalonu kvality instalačních firem mj. zavazuje k dodržování kodexu poctivého dodavatele FVE. Mapu ověřených firem a Etalon najdete zde.

Unie komunitní energetiky (UKEN) je zájmová skupina expertů různých oborů, zaměřených na podporu a rozvoj sdílené energetiky. Kromě odborníků z oblasti energií, stavitelství apod. jsou členy i místní samosprávy či organizace zaměřené na životní prostředí. Domy sobě jsou 

jedním z hlavních partnerů UKEN a díky tomu se například přímo podílejí i na vytváření nové legislativy ke sdílené energetice. Podrobněji o Lex OZE II píšeme tady

7. Jak dlouho trvá instalace fotovoltaiky pro bytový dům

Tohle je zásadní otázka – pokud vám někdo slibuje termíny v týdnech, které jsou obvyklé u rodinných domů, rovnou víte, že vůbec neví, o čem mluví. V případě SVJ nebo bytového družstva totiž zásadní roli hraje čas potřebný k vyřízení všech úvodních razítek a povolení. A protože úřady a instituce mají na vyřízení obyčejně měsíc, je velice těžké proces urychlit. Jsme pyšní, že se nám díky intenzivní spolupráci s úředníky podařilo administrativu na řadě míst zkrátit až na polovinu. I tak ale mluvíme o měsících papírování. Stručně řečeno, když jde všechno podle plánu, trvá kompletní realizace fotovoltaiky pro bytový dům asi 7 měsíců. Když tedy říkáme – pokud chcete začít šetřit příští rok, ozvěte se nám ihned, tak nepřeháníme. Mimochodem – nezávaznou poptávku zdarma nám zadejte zde. Ozveme se do 24 hodin. 

Stručný harmonogram realizace FVE pro bytový dům

 

8. Fotovoltaiku neodkládejte, jen přicházíte o peníze

V každém případě platí, že není důvod se instalace fotovoltaiky z jakéhokoli důvodu obávat. Vyřešit se dají jak chybějící podklady, tak komplikovaná situace v domě a Domy sobě jsou schopné vám pomoci i se zajištěním úvěru. Který pak můžete splácet z peněz, které vám fotovoltaika každý měsíc ušetří. Při správné optimalizaci a plánování to může být skutečně dokonalé win-win řešení. Navíc, jak jsme psali, pokud začnete fotovoltaiku řešit teď a všechno půjde jako po drátkách (včetně hlasování u vás v domě, které umí k harmonogramu přidat i několik měsíců), bude skvělé, pokud společně stihneme spuštění příští rok v létě. Pokud ještě váháte a chtěli byste si o procesu realizace fotovoltaické elektrárny přečíst víc, přečtěte si náš souhrnný článek: Realizace fotovoltaiky pro bytové domy přehledně a krok za krokem.

 

Chcete solární panely instalovat i na váš bytový dům? Zodpovíme vám všechny dotazy, přijdeme k vám na schůzi SVJ představit plány sousedům a rezervujeme vám termín instalace. Ozvěte se nám

Nebo si alespoň objednejte náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.