BLOG
7.6.2023

Kde se berou peníze na zelené dotace? A proč je dvojnásobná škoda je nevyužít

Jedním z nástrojů, jak vlády motivují zejména energetické podniky k přechodu od fosilních paliv k udržitelným zdrojům, jsou emisní povolenky. Aby se tlak na ekologická řešení zvyšoval, vydává EU každý rok těchto „odpustků“ méně, což je zároveň výrazně zdražuje. Cena energií tedy půjde zase vzhůru, i kdyby byla příští zima opět mírná. Existuje ale způsob, jak z toho profitovat. Třeba když si váš bytový dům pořídí fotovoltaiku.

Přehledný obsah článku:

  • Emisní povolenky a Nová zelená úsporám
  • Nová zelená úsporám má pauzu, ale brzy se vrátí 
  • Proč se ekologické dotace berou z emisních povolenek
  • Můžete se bránit zdražování energií? 
  • Vysoká cena energií nesouvisí jen s válkou na Ukrajině
  • Pořiďte si fotovoltaiku a získejte státní dotaci
  • Proč si vybrat na FVE pro bytový dům právě Domy sobě
  • Přehled výhod fotovoltaiky pro SVJ 

TIP: Objednejte si nezávaznou nabídku FVE pro SVJ zdarma a do 24 hodin

Emisní povolenky a Nová zelená úsporám

O vztahu emisních pokut a například nejznámějšího státního dotačního programu na podporu energeticky úsporných řešení a udržitelných zdrojů energie se dočtete na webu Nová zelená úsporám (NZÚ) hned v základních informacích k aktuální fázi: „Předpokládaná alokace programu je minimálně 39 mld. Kč, konečná výše bude záviset na řadě faktorů, jako je například cena emisních povolenek.“ Zájemci o fotovoltaiku se nás často ptají, kolik je v dotačních programech peněz a mají obavu, jestli se dostane na všechny. Odpověď zatím vždycky zněla, že ano. I proto, že předpisy o ochraně prostředí přituhují, takže se zvyšuje cena povolenek. Povolenek totiž EU vydává každý rok méně, čímž se tlak na využívání čistých zdrojů stupňuje. 

Nová zelená úsporám má pauzu, ale brzy se vrátí 

Když o tom mluvíme, nedávno se některá média postarala o menší zemětřesení kvůli informaci, že v červnu Nová zelená úsporám končí. Pravda je samozřejmě jiná. Teď v létě bude státní program dotací skutečně na pár měsíců mimo provoz. Popravdě i proto, že se z něj peníze vyčerpaly dříve, než bylo v plánu. Důvod k obavám to ale není. Dotace budou zpátky už od září letošního roku. A díky novým dohodám (i zmiňované rostoucí ceně povolenek) budou dokonce ještě štědřejší a jednodušší. Podrobněji o tom píšeme ve starším článku přímo tady na blogu. Ale zpátky ke vztahu povolenek a dotací.

„Co je emisní povolenka? V podstatě jemný výraz pro pokutu. Znečišťovatel sice zaplatí za „povolení“ překročit emisní limity. Reálně je to ale pokuta za to, že tomu nedokázal zabránit.“

Proč se ekologické dotace berou z emisních povolenek

Možná to na první pohled vypadá jako podivné spojení, ale vlastně dává smysl. Vytváří nějaký energetický nebo výrobní podnik nadměrné emise? Pak za poškozování životního prostředí zaplatí pokutu. No a peníze z těchto pokut vcelku logicky patří mezi zdroje pro podporu nových, čistých energetických technologií. Čím více znečišťovatelů, tím více peněz na ekologičtější způsoby výroby energie. A čím více energie vyrobené udržitelně, tím méně znečišťovatelů. Výrobci, kteří se přeorientují na čisté zdroje energií, získávají nad ostatními postupně větší a větší výhodu. Zůstat u levnějších fosilních zdrojů se totiž právě díky povolenkám stále více prodražuje. Za čisté zdroje sice firmy zaplatí více, ale zbaví se nákladů na povolenky. Jednoduchá matematika. 

Můžete se bránit zdražování energií? 

Druhá věc je, že zvyšující se náklady na emisní povolenky započítávají výrobci převážně do ceny služeb nebo zboží. Není totiž pravda, že povolenky platíme v daních. To by bylo nefér, protože by na ně doplácely i domácnosti a firmy, které využívají čisté zdroje. Na povolenky přispíváme podle toho, jak neekologicky se chová náš dodavatel. Tlak na ekologičtější zdroje tak cítí nejen firmy, ale i zákazníci. A bude čím dál běžnější vybírat si dodavatele podle toho, jestli mu přispíváte na ekologickou výrobu, nebo emisní pokuty. Jak říkají odborníci – cena povolenek je zásadním faktorem pro cenotvorbu všech odvětví, které limity na emise postihují. Povolenky tedy motivují k přechodu na vlastní udržitelné zdroje nás všechny – pořiďte si fotovoltaiku a snížíte objem peněz, kterými nechtěně přispíváte neekologickým výrobcům. 

Vysoká cena energií nesouvisí jen s válkou na Ukrajině

Už jsme říkali, že aktuální pokles cen energií je jenom dočasný. Hodně pomohlo, že jsme se zbavili závislosti na fosilních palivech z Ruska. Ale ostatní vlivy zůstávají a jejich dopad na cenu se zvyšuje. A nejsou jen povolenky, ale i stále vyšší celosvětová spotřeba, rozkolísané trhy s energiemi apod. Náš detailnější rozbor situace můžete najít v loňském článku tady. Všechny tyto vlivy ale můžete opět velice efektivně omezit tím, že zvýšíte svoji energetickou soběstačnost pomocí vlastního (ekologického) zdroje energie. Když díky solárním panelům platíte měsíčně za elektřinu až o 50 % méně, jakékoli pohyby ceny se vás samozřejmě týkají výrazně méně. 

Pořiďte si fotovoltaiku a získejte státní dotaci

Udržitelné zdroje energie a mezi nimi i fotovoltaika mají samozřejmě dlouhodobě velký přínos pro životní prostředí. Už v krátkodobém horizontu, nebo dokonce okamžitě, ale znamenají i výraznou finanční úsporu. Pokud si díky solárním panelům v bytovém domě dokážete sami pokrýt nějakých 35 % spotřeby elektřiny, šetříte od prvního dne zhruba třetinu měsíčních výdajů. A samozřejmě platí, že čím vyšší cena energií, tím více ušetříte. A tím rychleji se vám také investice do fotovoltaické energie a dalších úsporných technologií vrátí.  

„A tady ve finanční úvaze přicházejí na řadu dotace, které navíc výhodnost fotovoltaiky urychlí tím, že vám pokryjí až 50 % ceny instalace.“

Vzhledem k tomu, co jsme si říkali o povolenkách, je za dotací i další příjemný prvek – díky nim získáte zpátky alespoň část peněz, které od vás vybrat dodavatel elektřiny kvůli pokutám za emise. Ale také tím výrazně omezíte částky, kterými byste na emisní odpustky přispívali v budoucnu. Čím více energie si vyrobíte sami, tím méně jí budete potřebovat ze sítě. 

Proč si vybrat na FVE pro bytový dům právě Domy sobě

Využívání solární energie je tedy způsob, jak ušetřit na energiích, získat díky dotacím zpátky alespoň část peněz, které si od vás distributor vybral za povolenky, a zejména snížit dopad tohoto začarovaného kruhu emisí a pokut na vaši peněženku do budoucna. A navíc: každý měsíc váhání nad tím, jestli si solární panely objednat, připravuje průměrný bytový dům (SVJ spravující zhruba 25 bytů) o desítky tisíc na úsporách za elektřinu měsíčně.

Přehled výhod fotovoltaiky pro SVJ 

  • Okamžitá úspora až 50 % z plateb za energie
  • Státní dotace na instalaci ve výši také až 50 % 
  • Zvýšení energetické soběstačnosti
  • Ekologičtější a udržitelnější životní styl
  • Výrazná modernizace stárnoucích domů
  • Větší komfort bydlení
  • Zvýšení hodnoty domů i bytů v nich

Ať už se rozhodnete pro řešení na základě pravidel komunitní energetiky s úsporami až 30 %, nebo naše vlastní ještě výhodnější řešení s využitím sdruženého odběrného místa, díky kterému ušetříte i na zbytečných poplatcích distributorovi (za odběrné místo neboli elektroměr, garantovaný příkon nebo jistič apod.) s úsporou až 50 %, neváhejte. 

Chtěli byste solární panely instalovat i na váš bytový dům? Ozvěte se nám. Zodpovíme vám všechny dotazy a rezervujeme vám termín instalace.

Nebo si alespoň objednejte náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.