BLOG
13.2.2023

Fotovoltaika se mrazů nebojí. Plus 5 tipů, jak v zimě zvýšit výkon na maximum

Taky už jste slyšeli, že s fotovoltaikou se vyplatí počkat na jaro? Nejspíš ano. A snad už víte, že to je nesmysl. Za prvé, solárním panelům stačí světelná složka paprsků rozptýlená v atmosféře, a jejich výkon navíc v chladu stoupá. A za druhé si FVE pořizujete zhruba na 30 let. „Čekání na sluníčko“ vás leda tak připraví o několik měsíců, kdy už jste mohli šetřit až 50 % výdajů za elektřinu. Objednání instalace tedy neodkládejte. A abyste i zimní dny vytěžili na maximum, máme pro vás pár (celoročních) tipů na zlepšení výkonu.

Přehledný obsah článku:

  • Čištění fotovoltaiky je základ 
  • Déšt na umytí solárních panelů nestačí
  • O kolik peněz vás připraví zašpiněná fotovoltaika?
  • Vadí fotovoltaické elektrárně sníh?
  • 5 základních tipů, jak držet výkon FVE na maximu 
  • Neodkládejte instalaci FVE, přicházíte o peníze
  • Přehled výhod fotovoltaiky pro SVJ 
  • Proč si vybrat FVE od Domů sobě

Chci rovnou nezávaznou nabídku fotovoltaiky pro SVJ

Čištění fotovoltaiky je základ 

Fotovoltaika je z principu nepohyblivé a poměrně odolné exteriérové zařízení, což znamená i dlouhou životnost a minimální pokles výkonu na dlouhé a dlouhé roky. Aktuální záruční doba solárních panelů, které jsou z celé instalace výkyvům počasí vystaveny nejvíce, díky tomu dosahuje až 25 let. A právě panely s takovou zárukou používají i Domy sobě. Jako měřítko kvality přitom výrobci používají právě schopnost vyrábět – na reklamaci máte právo ve chvíli, pokud výkon panelů během záruční doby klesne pod 83 %. Počítá se přitom s tím, že standardní pokles výkonu je ročně cca 0,5 kW. Pokud tedy elektrárna začíná už po pár letech podivně ztrácet výkon, zkušený servisní technik se bude nejdřív zajímat o to, zda panely nezačalo něco stínit. A hned potom, jestli nejsou prostě zanesené nečistotami. 

Déšt na umytí solárních panelů nestačí

Přijde vám starost o nějaké to smetí, saze a možná pár nalepených listů z podzimu zbytečná? Však to zase oprší, nebo ne? Odborníci vyzkoušeli, že více nakloněné panely jsou na tom s „přírodní očistou“ samozřejmě o trochu lépe než panely s mírnějším sklonem, ale rozdíl je minimální. A po čase v podstatě zmizí. Podle studie Univerzity ve švýcarském Bernu může už po dvou letech bez očisty energetická účinnost solárních panelů klesnout o 14 i víc procent. Že to nezní až tak hrozně? Ale srovnejte to s očekávaným 17% poklesem výkonu během 25 let, na který se vztahuje záruka i u těch nejlepších panelů. Čtrnáct procent za dva roky je rázem naopak strašně moc! Takhle to vypadá, když pokles převedeme na peníze. 

O kolik peněz vás připraví špína?

  • Fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 10 kWp vyrobí v našem podnebí za rok zhruba 10 000 kWh. 
  • Průměrná cena za 1 kWh v domácí sazbě D02d byla loni cca 5,80 Kč.
  • Snadno si tedy spočítáte, že takto standardně velká fotovoltaika vám může díky solární energii ušetřit okolo 58 000 Kč ročně. 
  • A teď ten jednoduchý výpočet: 1% z té sumy je 580 Kč, ale 14 % už činí dost výrazných 8 120 Kč. Ještě máte pocit, že to s očistou není potřeba přehánět? 

Chci si spočítat, kolik může naše SVJ s fotovoltaikou ušetřit

„Stačí dva roky vynechat očistu a už u relativně malé fotovoltaiky o výkonu 10 kWp vaše SVJ ročně přijde téměř o 10 000 Kč.“ 

Vadí fotovoltaické elektrárně sníh?

Jestli má zima nějakou specifickou nevýhodu, je to sníh. Nepadá už sice moc často, ale stačí pár centimetrů a výroba je bez přehánění na nule. Pravidelná údržba je samozřejmě součástí našich služeb pro SVJ po předání fotovoltaiky, ale každodenní odklízení v jejím plánu není. Ideální je vyškolit někoho místního, kdo při zachování bezpečnostních pravidel pro práci na střeše panelům rychle „vrátí lesk“. Jak už jsme zmínili, chladné zimní počasí zvyšuje efektivitu výroby, takže se opravdu vyplatí najít si ráno pár minut a sníh ze solárních panelů omést. Pokud svítí sluníčko a máte čisté panely, i v teplotách pod nulou pojede FVE naplno a vyrobí možná i více, než leckteré dny v létě. A to i když je v teplých měsících slunce na obloze déle a svítí pod výhodnějším úhlem než na podzim a v zimě.   

5 základních tipů, jak držet výkon FVE na maximu 

  1. Nejlepší je samozřejmě uvažovat o co nejlepším výkonu už před instalací. A nechat si poradit ideální umístění a sklon tak, aby panely nestínilo okolí (u fotovoltaiky na bytových domech typicky strojovna výtahu apod.) a aby chytaly co nejvíce paprsků i když je slunce nízko. Ideální sklon panelů je tedy jižním směrem pod úhlem 30 až 45 stupňů, což napomáhá i omývání a odtávání sněhu. 
  1. Ostatní části fotovoltaiky (baterie, střídač, ovládací prvky apod.) samozřejmě už nemusí a ani nebývají instalované na střeše, takže na ně rozmary počasí nemají vliv. Nicméně minimálně baterii na akumulaci přebytků je dobré chránit před mrazem. V bytovém domě není problém nechat ji umístit blízko k solárním panelům (abyste co nejvíce ušetřili na drahých vysokonapěťových bezpečnostních kabelech pro přenos energie ze střechy), ale zároveň do místnosti s celoroční teplotou nad 0 °C. Mráz nedělá dobře životnosti baterií obecně, takže to platí i pro fotovoltaiku.  
  1. Alespoň 2x za rok nechte solární panely očistit. Je to ostatně ideální časové rozmezí i pro standardní (alespoň pohledovou) kontrolu, kterou třeba Domy sobě nabízejí ve standardním nacenění pravidelné údržby.  Mytí nepodceňujte ani před zimou – z čistých panelů lépe klouže sníh, takže si ušetříte alespoň nějaký čas (nebo peníze) při sněžení. 
  1. Pokud jenom mrzne, nikdy se z panelů nesnažte námrazu oškrábat podobně jako třeba ze skel na autě. Fotovoltaika je citlivá a nejspíš byste ji poškodili. A určitě se nepokoušejte odstraňovat případnou námrazu po lehkém nočním deštíku, který se do rána změnil v led. Panely jsou křehké a zničili byste je skoro jistě. I čistě ekonomicky je lepší, když panely běží na částečný výkon, než abyste museli investovat do výměny.
  1. Sledujte počasí a pokud se blíží opravdu tmavé dny s častým sněžením, zkuste právě na ně plánovat rozsáhlejší inspekce nebo doplňkové úpravy fotovoltaiky vašeho bytového domu. Během těchto zásahů musí být samozřejmě elektrárna mimo provoz, tak ať se zbytečně nepřipravujete o čas v příhodnějším počasí, kdy by musela být zbytečně odpojená. 

Neodkládejte instalaci FVE, přicházíte o peníze

Ze všeho, co tady píšeme, ale vyplývá znovu jediné. Instalaci fotovoltaické elektrárny pro váš činžák, panelák ani bytovku nebo řadovku nikdy zbytečně neodkládejte. 

„Žádná změna tarifů, legislativy ani počasí nikdy nepřinesou větší výhody, než už instalovaná a funkční FVE, která vám šetří až 50 % nákladů na elektřinu.“ 

Každý měsíc čekání připravuje průměrný bytový dům a jeho SVJ o desítky tisíc na úsporách za elektřinu. Ať už se rozhodnete pro řešení na základě pravidel komunitní energetiky s úsporami až 30%, nebo řešení preferované Domy sobě, a to kombinace úspor na elektřině s dalšími úsporami na poplatcích distributorovi díky sdružení odběrných míst (SOM) ve výši zhruba dalších 21 %. 

Přehled výhod fotovoltaiky pro SVJ 

  • Okamžitá úspora až 50 % z plateb za energie
  • Státní dotace na instalaci ve výši až 50 % 
  • Zvýšení energetické soběstačnosti
  • Ekologičtější a udržitelnější životní styl
  • Výrazná modernizace stárnoucích domů
  • Větší komfort bydlení
  • Zvýšení hodnoty domů i bytů v nich

Chtěli byste solární panely instalovat i na váš bytový dům? Zodpovíme vám všechny dotazy, pomůžeme vám přemluvit sousedy a rezervujeme vám termín instalace. Ozvěte se nám

Nebo si alespoň objednejte náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.