BLOG
15.1.2025

Fotovoltaika pro SVJ a bytová družstva v roce 2025: Přehledně a do detailů

Webináře, na kterých vysvětlujeme praktické otázky okolo instalace fotovoltaiky pro bytové domy, vysíláme vždy v přímém přenosu a naživo už zhruba dva roky. Všechny je najdete přehledně na YouTube v našem kanálu Domy sobě. Program přenosů je pokaždé dost nabitý a málokdy se dostaneme k odpovědím na všechny dotazy od diváků. Proto jsme slíbili, že je projdeme a zodpovíme v souhrnném článku. Tady jsou.

Stručný obsah článku:

  • Jaké jsou finanční nároky na realizaci a jak je řešit?
  • Máme s fotovoltaikou pro bytový dům nárok na státní dotaci? 
  • Kdo zařídí administrativu k realizaci a při provozu fotovoltaiky?
  • Jak probíhá realizace fotovoltaiky pro bytový dům?
  • Postaráte se o naši fotovoltaiku i po spuštění a předání?
  • K čemu je záložní baterie k fotovoltaice a vyplatí se?
  • Jaké je riziko, že fotovoltaika způsobí požár?

Otázky jsme spojili do souvisejících témat a snažili se nic nevynechat. Pokud jste ale někdy položili otázku a odpověď nenajdete, nezlobte se a napište nám ji znovu sem. Děkujeme! A teď už k věci – vyrábět si vlastní solární energii samozřejmě znamená výrazně šetřit za elektřinu ze sítě. Podle našich dat pokryje fotovoltaika (s baterií) vcelku běžně až 70 % spotřeby elektřiny bytového domu za rok a úspora za elektřinu a poplatky může překročit dokonce až 50 % nákladů. Pojďme si projít, jaké praktické záležitosti vás ohledně toho průběžně zajímaly.

Jaké jsou finanční nároky na realizaci a jak je řešit?

Kolik bude naše SVJ instalace fotovoltaiky stát? 

Záleží na velikosti vašeho bytového domu a také na typu instalace, který si vyberete. Počítejte ale rozhodně s investicí ve výši několika set tisíc až nižších milionů. Odečíst ale můžete státní dotaci Nová zelená úsporám, která může dosáhnout až 50 % z investičních nákladů – což je v případě bytových domů klidně přes milion. Na rozdíl od instalací pro rodinné domy totiž není celková výše dotace omezena maximální částkou. Napište si o naši předběžnou kalkulaci a budete vědět náklady přesně – zdarma a do 24 hodin. 

Je možné fotovoltaiku platit úvěrem?

Samozřejmě. Pokud už máte úvěrový program zvolený, stačí dát vědět našemu obchodníkovi. Zařídíme všechno za vás. Pokud ještě na fotovoltaiku žádný úvěr vybraný nemáte, pomůžeme vám s výběrovým řízením na nejvýhodnější produkt. Platí to i pro případy, kdy nemáte ve fondu oprav dostatek prostředků. 

Chtěli bychom pokrýt část nákladů na fotovoltaiku také prodejem přetoků. Dokážete tomu uzpůsobit instalaci? 

Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou v České republice dlouhodobě tak nízké, že se podobný způsob využití bohužel ekonomicky nevyplatí a návratnost investice se extrémně prodlouží. Aktuálně je navíc rozvodná síť v ČR zastaralá a distributoři spíše brání tomu, aby do ní energii dodávaly desítky tisíc drobných výrobců. Domy sobě proto fotovoltaiku vždy cíleně optimalizují na maximální spotřebu v rámci domu. Čím více vlastní energie sami spotřebujete, tím je realizace ekonomicky výhodnější a tím dříve se vám prostředky vrátí. Ideální jsou proto v podstatě nulové přetoky.

Jaká je návratnost fotovoltaické elektrárny?

V případě instalace od Domů sobě je to průměrně 5-7 let. Nejkratší návratnost mezi našimi realizacemi ovšem činí něco málo přes 4 roky. Konkrétně totiž záleží na celé řadě faktorů, jako je velikost domu, počet bytů, váš profil spotřeby apod. Každou instalaci je na základě toho nutné vypočítat na míru. U bytových domů žádné obecné řešení fotovoltaiky vhodné plus mínus pro každého neexistuje.  

Jaké procento vlastníků musí investici do fotovoltaiky schválit? 

Záleží na stanovách vašeho SVJ. A také na tom, zda souhlasí dostatečný počet vlastníků, aby vybudování fotovoltaiky právě v podmínkách vašeho domu dávalo smysl ekonomicky. Ale obecně řečeno – pro fotovoltaiku v režimu komunitního sdílení platí stejná pravidla, jako pro jiné instalace. Ke schválení tak stačí nadpoloviční většina na schůzi SVJ. Jednoduchost schválení je ostatně i důvod, proč tuto variantu doporučujeme. Pokud si totiž vyberete variantu fotovoltaiky doplněnou o sloučení odběrných míst (SOM), musí souhlasit 100 % majitelů bytů, což je výrazně složitější domluvit. Jinak platí, že k fotovoltaice je možné se v domě přidat později (reálné úspory obyčejně přesvědčí úplně každého), náklady na pozdější připojení jednotlivého bytu ale mohou být oproti původní ceně výrazně vyšší. 

Vyplatí se fotovoltaika v zimě?

Během zimy elektrárna vyrobí samozřejmě méně elektřiny než v létě (funguje cca na 20–30 % celkového instalovaného výkonu), ale rozhodně není mimo provoz. Solární panely využívají světelnou složku slunečního záření, která je nezanedbatelná i během zimních měsíců. Zimní sluníčko je dokonce pro fotovoltaiku ideální, protože v létě se panely přehřívají a jejich efektivita klesá. V zimních měsících je problém spíš s tím, že je výrazně kratší doba světelného svitu a paprsky dopadají pod mnohem větším úhlem. V celkovém ročním souhrnu ale fotovoltaika i navzdory zimě pokrývá běžně cca 70 % roční spotřeby elektřiny (v létě se totiž několik měsíců drží až nad 90 %). Podrobnější článek Fotovoltaice zima nevadí najdete opět přímo na blogu. 

Máme s fotovoltaikou pro bytový dům nárok na státní dotaci? 

Kolik můžeme získat díky dotacím na fotovoltaiku? 

Ačkoli se výše dotací pro rodinné domy v poslední době neustále snižuje, pro bytové domy se dotace z programu Nová zelená úsporám zatím nemění. Pořád máte možnost získat až 50 % investice. Pravidla přidělování dotací ovšem závisí na typu řešení (část dotace je vázána např. na použití baterie), na počtu připojených bytů, lokalitě vaší fotovoltaiky atd. Podrobnosti najdete tady, nebo vám je rád zjistí váš kontakt za Domy sobě. 

Máme nárok na dotace pokud máme v domě i nebytové prostory?

Na dotaci máte nárok, pokud byty ve vašem domě tvoří alespoň polovinu celkové podlahové plochy. Problém začne být v případě, že komerční prostory převažují.

Naše SVJ se stará o více vchodů. Můžeme v průběhu času podat více žádostí o dotaci, pokud bychom fotovoltaiku řešili postupně? 

Není v tom žádný problém. Dotace na fotovoltaiku je vázaná na číslo popisné. Pokud vaše SVJ (v rámci jednoho IČO) pečuje o více vchodů, může k nim podávat žádost o dotaci jednotlivě. A zase platí, že se o to postaráme za vás. 

Kdo zařídí administrativu k realizaci a při provozu fotovoltaiky?

Naše SVJ chce fotovoltaiku, ale nebudeme mít čas řešit administrativu a všechna povolení. Je možné si to objednat k instalaci?

Vyřízení kompletní administrativy máte u Domů sobě v ceně. Vyřídíme společně plné moci, abychom vás mohli zastupovat tam, kde je to potřeba a vy nemusíte řešit vůbec nic. Postaráme se jak o všechna razítka, tak zajištění dotací. Pro maximální urychlení celého procesu je ostatně lepší, když administrativu od A do Z řeší odborník. 

Dosud nám vyúčtování zajišťovala firma. Bude problém, když začneme s fotovoltaikou využívat aplikaci Dominiq? 

Vůbec ne. Dominiq umí zajistit vyúčtování a spravedlivé rozpočítání spotřeby a úspor i pro SVJ, které dosud nic podobného neřešilo. Vaší účetní firmě tak jenom zjednoduší práci. Všechna data o spotřebě v domě bude možné snadno získat z aplikace.

Uvažujeme, že si pořídíme fotovoltaiku i se sloučením odběrných míst. Jak to pak bude s výběrem dodavatele? 

Při přechodu na sloučené odběrné místo (SOM) musí mít celé SVJ jednoho dodavatele elektřiny a smlouvu s ním pak uzavírá výbor zastupující celý dům (podobně jako třeba v případě vody). Domy sobě vám mohou pomoci s výběrovým řízením na nejlepší nabídku. Pokud si ale vyberete řešení fotovoltaiky na základě komunitního sdílení (bez SOM), nemusíte dodavatele řešit vůbec. Majitelé bytů budou moci využívat levnou energii ze solárních panelů, jejich dosavadní smlouvy se ale nijak nezmění. Takové řešení samozřejmě výrazně zjednodušuje i hlasování o fotovoltaice na schůzi SVJ.  

Jak vlastně sloučení odběrných míst (SOM) funguje?

Jde o doplněk naší prémiové nabídky fotovoltaiky. Díky solární energii ušetříte na elektřině, SOM umožní jednotlivým majitelům bytů ušetřit i za poplatky spojené s odběrným místem. V domě totiž bude odběrné místo jen jedno, což znamená pro každý byt úsporu několik tisíc ročně navíc. Zajistíme výměnu stávajících elektroměrů u bytů (v majetku distributora) za nové (v majetku SVJ) a celý dům bude mít jednoho dodavatele. Jedná se o řešení s vyšší úsporou, ale je k němu nutný souhlas 100 % vlastníků bytů. Mnohem jednodušší je odhlasovat si na schůzi řešení na základě komunitní energetiky (bez SOM) založené na už tak vysokých úsporách díky fotovoltaice.

Každý byt má různě nastavené smlouvy, jejich trvání apod. Nebude znamenat sloučení odběrných míst také sankce?

Při zániku odběrného místa, což je případ vzniku SOM, se neplatí žádný poplatek, ani sankce. Odběrná místa u jednotlivých domů se nikam nepřevádí, ale prostě zaniknou. Nahradí je jedno společné odběrné místo pro celý dům.  

Jak v rámci SOM řešit neplatiče? Takový člověk už není dlužníkem svého dodavatele, ale doplácí na něj přímo SVJ nebo bytové družstvo. Jaké jsou jejich pravomoce?

Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR potvrdilo, že pokud shromáždění SVJ odsouhlasí odpojení neplatiče, je to z právního hlediska v pořádku. Může také podnikat kroky k vymáhání dluhu, tedy včetně odpojení, aby jeho výše nerostla.  

Jak probíhá realizace fotovoltaiky pro bytový dům?

Jaké podmínky musí bytový dům k instalaci fotovoltaické elektrárny splňovat?

Z čistě technického hlediska je pro fotovoltaiku vhodný jakýkoli bytový dům. Důležitá je snad jen nosnost střechy, protože solární panely se obyčejně instalují právě tam. (A samozřejmě by nebylo rozumné se do instalace pouštět, pokud máte v plánu za rok střechu rekonstruovat.) Úplně na počátku realizace je proto statický posudek, který stejně jako všechno ostatní sami zajistíme. Stopku ale nemusí znamenat ani negativní vyjádření – jen bude nutné investovat do zpevnění. Což je druhá důležitá věc – fotovoltaika musí vycházet ekonomicky. Pokud je váš bytový dům malý a pár bytů má už teď nízkou spotřebu, návratnost by mohla být opravdu dlouhá. Instalaci samotné to ale samozřejmě nebrání. Ušetříte rozhodně, otázka je, za jak dlouho by se vám investice vyplatila. Protože jde o rozsáhlou otázku, určitě doporučujeme přečíst si náš článek: Realizace fotovoltaiky pro bytové domy přehledně a krok za krokem. A nebo nás rovnou zdarma a nezávazně kontaktovat pomocí objednání předběžné kalkulace. 

Je nutné kvůli instalaci fotovoltaiky dělat něco v bytech? 

Instalace fotovoltaické elektrárny ani sloučeného odběrného místa nevyžaduje vůbec žádnou činnost v jednotlivých bytech. Elektřinu z fotovoltaiky budete odebírat z klasických zásuvek elektrické sítě, ke které je fotovoltaika připojená. 

Jediná návštěva technika je nutná pro dálkové odečty energií nebo doplňkové bezpečnostní senzory. Jde ale o instalaci v řádu pár desítek minut. Žádné rozvody kabelů ani nic podobného, všechny komponenty v bytech jsou bezdrátové. 

Znamená fotovoltaika stavební zásahy do domu?

V drtivé většině případů ne. Trocha rychlé zedničiny je nutná, pokud musíme vytvořit uzavřenou technickou místnost pro zázemí instalace. Jinak maximálně využíváme existující vybavení domu a kromě pár dní, kdy se neobejdeme bez jeřábu, probíhají v domě pouze drobné instalační práce okolo elektrického vybavení a kabeláže. 

Je nutná nějaká větší úprava střechy? Nevadí bleskosvod a jiné vybavení?

Instalace na střeše obyčejně zabírá pouze část volného prostoru. Pověřeným osobám zůstane střecha i nadále přístupná a ani instalace nevyžaduje žádné náročné práce. Panely dokážeme umístit na vodorovné i jakkoli lomené střechy, vybere se jen správná konstrukce. Všechno navíc podléhá schválení nezávislého statika. Po spuštění samozřejmě není úplně žádoucí, aby mezi panely někdo věšel prádlo nebo si tam hrály děti. Zařízení vyžaduje zhruba stejné zabezpečení, jako každé jiné elektrické vybavení domu. 

Dělají solární panely po spuštění nějaký hluk? 

Vůbec. Konstrukce je pevná a fotovoltaický proces samotný je úplně tichý, takže o panelech na střeše nebudete ani vědět. 

Postaráte se o naši fotovoltaiku i po spuštění a předání? 

Vyžaduje fotovoltaika dlouhodobě nějakou péči?

Odborná údržba zajišťuje nejenom maximální výkon a úspory po celou dobu životnosti elektrárny, ale také předchází případným nákladným opravám. Pokud vám solární elektrárnu zajistily Domy sobě, automaticky počítáme s údržbou a správou i po spuštění a předání hotové realizace. Součástí naší smlouvy je tzv. energetický management, ve kterým si vyberete z různě velkých balíčků služeb. Zajišťujeme samozřejmě i záruční a pozáruční servis a ideálně se o vaši instalaci budeme starat minimálně tři desetiletí. 

Co je to energetický management a co zahrnuje?

Energetický management zahrnuje širokou škálu služeb, jako je využití monitorovací a správcovské online sítě Dominiq, údržba a servis fotovoltaiky (čištění a revize panelů, havarijní linka apod.) a energetické poradenství, například už při výběru dodavatele elektřiny. Podrobnosti najdete na našem webu – zde

Co je to aplikace Dominiq?

Online domovní systém Dominiq umožňuje výboru SVJ nebo dokonce jednotlivým majitelům bytů kontrolu nákladů a úspor v rámci spotřeby elektřiny a výroby solární energie. Bezdrátová technologie nevyžaduje žádné stavební úpravy a funguje jako domovní síť, do které se propisují nejen údaje z elektroměrů a fotovoltaiky, ale je možné připojit také celou řadu dalších bezdrátových čidel. Dominiq tak může zajišťovat dálkové odečty energií bez návštěv v bytech, transparentní a spravedlivé roční vyúčtování a celou řadu dalších služeb. 

Jaké jsou záruky na jednotlivé součásti systému?

Délku záruky každého prvku najdete v případě fotovoltaiky od Domů sobě vždy přímo ve své smlouvě. Aktuální komponenty našich řešení najdete vždy u nás na webu v sekci ke stažení. Jen pro informaci připomínáme, že média často zaměňují záruční dobu a životnost (nebo trvanlivost) jednotlivých součástí. Záruka 25 let na solární panely například neznamená, že je bude rozhodně nutné po 25 letech vyměnit. Obecně je standard jejich životnosti spíše okolo 35 let. A platí to i pro záruční lhůty ostatních komponent.  

K čemu je záložní baterie k fotovoltaice a vyplatí se?

Jak funguje záložní baterie?

Baterie slouží jako společné úložiště energie pro celý bytový dům. Primárně ukládá energii přes den, kdy svítí slunce, ale v domě je malý odběr. A zálohuje energii na večer, kdy se obyvatelé vrátí domů a můžou ji spotřebovat místo drahé energie ze sítě. Domy sobě baterii navrhují pro každý dům na míru – aby ideálně pokryla spotřebu a nedocházelo k nadvýrobě, která se vzhledem k nízkým výkupním cenám v ČR nevyplatí. 

Chceme fotovoltaiku bez baterie, je to pro Domy sobě problém? 

Vůbec ne, solární energii můžete samozřejmě využívat i bez baterie. Vlastní energie sice bude nutné vyrábět méně, protože ji není možné ukládat na později, ale ušetříte za instalaci. Jenom je potřeba myslet na to, že záložní baterie je jednou z podmínek maximální výše státní dotace. Bez baterie není možné počítat s dotací až 50 % z nákladů na fotovoltaiku. Také se prodlouží návratnost investice. 

Kam se baterie v domě umísťují? Potřebujeme nějaké speciální prostory? 

Akumulátory se zpravidla instalují do vnitřních prostor domu, ačkoli nejnovější baterie už mohou být přímo na střeše. Kvůli dokonalé bezpečnosti je pak ideální samostatná technická místnost, jejíž zajištění je ale samozřejmě nákladnější. Konkrétní umístění ale může být různé a v drtivé většině případů je možné využít nějaké existující prostory v domě. Když mluvíme o bezpečnosti, používáme standardně akumulátory se systémem BMS (Battery Management System), který se stará o optimální nabíjení a ochranu zařízení. Všechny standardy plní i umístění baterie. 

Jaké je riziko, že fotovoltaika způsobí požár?

Objevuje se hodně článků o tom, že fotovoltaika způsobuje požáry, je nutné se toho obávat? 

Obecně platí, že fotovoltaika samotná nezpůsobuje víc požárů než jakékoli jiné elektrické zařízení, které v domě máte. Tomuto tématu jsme se věnovali už víckrát přímo tady na blogu, takže pokud vás tahle otázka trápí, mrkněte na náš nedávný článek Zapálí vám fotovoltaika střechu? A protože u bytových domů platí velice přísná bezpečnostní pravidla (a na rozdíl od fotovoltaiky pro rodinný dům je jedno z prvních povolení razítko od Hasičů), riziko je v podstatě nulové. Jak se dočtete nejen ve zmíněném článku, když už fotovoltaika požár způsobí, může za to neodborné zapojení a následný zkrat. Nic z toho vám s Domy sobě nehrozí. 

Jak fotovoltaiku vypneme, když v domě hoří? 

Při našich instalacích je standardně zajištěna možnost centrálního odpojení celého systému, a to na snadno přístupném místě dole v domě. Pokud tedy zaregistrujete požár, fotovoltaiku můžete do poslední chvíle jednoduše odpojit podobně jako například plyn. K tomu slouží červené tlačítko „central stop“. Jeho umístění vždy domlouváme přímo s SVJ. A žádné obavy, pokud solární systém neodpojíte sami, určitě to po příjezdu okamžitě udělají Hasiči.

Nehrozí nějaké nebezpečí, když vypadne proud? 

Při výpadku energie fotovoltaika okamžitě přestane dodávat elektřinu, protože není schopná fungovat v tzv. ostrovním provozu. Střídač potřebuje synchronizaci se sítí a síťová ochrana ji při výpadku automaticky odpojí. Výroba energie ale pokračuje dál a pokud máte baterii, solární elektřina se do ní ukládá i během výpadku. Po obnovení dodávek se fotovoltaika znovu připojí k síti a uloženou energii můžete využít.

Chcete solární panely instalovat i na váš bytový dům? Neváhejte a ozvěte se co nejdříve. Každý měsíc můžete za elektřinu ušetřit 15–25 000 Kč. Objednejte si nezávaznou nabídku zdarma.

Nebo nám alespoň napište e-mailovou adresu, abychom vám mohli posílat náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.