Přehledný obsah článku:
- Drahé české energie nahrávají fotovoltaice
- Dodavatele FVE vybírejte pečlivě
- Doporučení odborných solárních sdružení
- Co jsou UKEN, Solární asociace a CAFT?
- Kodex poctivého dodavatele FVE
- Návod pro zájemce o fotovoltaiku
- Jak na solární panely u bytových domů
- Proč si vybrat fotovoltaiku od Domů sobě
TIP: Objednejte si nezávaznou nabídku FVE zdarma a do 24 hodin
Jak šetřit na energiích díky FVE a nespálit se
Před pár týdny jsme psali o tom, že český solární boom přinesl i krizi na trhu instalačních firem. Spousta z nich se pokusila svézt na vlně zájmu, inkasovala často nesmyslně vysoké zálohy, ale „skutek utek“ a nespokojení (i podvedení) zákazníci si dnes po stovkách stěžují České obchodní inspekci (ČOI) nebo dokonce rovnou podávají žaloby. Podrobný rozbor situace najdete tady. Už dříve odborníci varovali, že zajímat se u fotovoltaiky pouze o co nejnižší cenu a (údajný) termín dodání, je nejrychlejší cesta do problémů. V aktuální situaci je doporučení dbát v první řadě na spolehlivost a věrohodnost fotovoltaických firem ještě důležitější.
České energie se drží na špičce cenového žebříčku
Jednou z příčin přehřátí českého trhu s fotovoltaikou jsou přemrštěné ceny českých energií. Zmíněná data Eurostatu ukazují, že se poměry na domácím trhu s elektřinou nezlepšily ani v druhé polovině minulého roku. Češi platili za kWh 38 centů – čtvrtou nejvyšší cenu po Dánsku, Belgii a Irsku. Při srovnání kupní síly to byly po Rumunsku druhé nejvyšší sazby v Evropě. (Polsko, Slovensko nebo Chorvatsko loni udržely elektřinu pod 20 centů za kWh). Ačkoli se domácí dodavatelé energií začali proti číslům ihned po zveřejnění údajů bouřit (zejména ČEZ), Češi si myslí svoje a snaží se na energiích ušetřit. Fotovoltaika je přitom osvědčený způsob, který stát navíc podporuje až 50% dotací na investici. První legislativní pravidla Komunitní energetiky současně zvedla zájem o fotovoltaiku i mezi SVJ a bytovými domy.
„Zájemci o fotovoltaiku jsou v kleštích. Energie v ČR jsou drahé, ale desítky instalačních firem mají finanční problémy. Řešení se nabízí přes doporučení nezávislých odborných sdružení.“
Odborná sdružení FVE mají nejlepší přehled
V Česku působí několik profesních organizací, jejichž jméno je na nepřehledném českém trhu různě zkušených instalačních firem asi největší zárukou kvality. Domy sobě, které se jako jediný subjekt na českém trhu specializují na fotovoltaiku a další úsporné technologie výhradně pro SVJ a bytové domy, jsou členy dvou nejznámějších. A se třetí právě navazují spolupráci. Cílem je nebýt jen pasivním členem, ale intenzivně se podílet na edukativní, popularizační a praktické činnosti.
TIP: Objednejte si newsletter a žádná novinka ohledně fotovoltaiky a sdílení energií vám neunikne
Unie komunitní energetiky
UKEN je zájmová skupina expertů různých oborů, zaměřených na podporu a rozvoj sdílené energetiky. Domy sobě patří přímo mezi hlavní partnery UKEN a podílejí se na tvorbě pravidel pro zvyšování standardu fotovoltaických služeb.
Solární asociace
Solární asociace je největší profesní sdružení podnikatelů zaměřených na solární energii, produkty a služby. Prosazuje transparentní a férové podmínky pro rozvoj solárních technologií, ale také kvalitu a profesionální standardy. Podpis Etalonu kvality instalačních firem mj. zavazuje k dodržování kodexu poctivého dodavatele FVE. Etalon si můžete přečíst zde.
Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT)
CAFT je dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení, které chce podporovat využívání FVE pro zlepšení energetické soběstačnosti budov, obcí a měst. Snaží se o zvyšování kvality fotovoltaických systémů v ČR a funguje jako odborný partner orgánů státní správy, místních samospráv, energetických společností a dalších institucí.
„Zkušenosti s náročnými realizacemi fotovoltaiky pro SVJ a bytové domy, členství v odborných sdruženích i finanční zázemí značky Veolia dávají Domům sobě na českém trhu sobě unikátní stabilitu.“
Spolehlivá fotovoltaika od spolehlivého partnera
Jako nový strategický partner Unie komunitní energetiky přináší Domy sobě do sdružení profesionálů unikátní zkušenosti s projekty v rámci komunitní energetiky. Právě v bytových domech mohou totiž od 1. 1. 2023 díky nové legislativě vznikat první energetická “mikro” společenství. (Více si na dané téma můžete přečíst v našem článku věnovaném legislativním změnám pro rok 2023.) Sdílení elektřiny v bytových domech je tudíž pro UKEN a Domy sobě velké společné téma.
Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů
Mezi zásadní společné aktivity UKEN a Domů sobě patří rozhodně „Návod po zájemce o fotovoltaiku“. Jedná se o soubor kroků, které je potřeba podniknout, pokud chcete ve svém bytovém domě šetřit díky solární energii. A rozhodně to není konec edukačních ani propagačních aktivit obou partnerů. „Novelou Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou se konečně přibližujeme k nastartování rozvoje komunitní energetiky v Česku. Věříme, že se nám společně s Domy sobě podaří téma srozumitelně vysvětlovat a motivovat obyvatele bytů k vyšší energetické soběstačnosti,” uvádí projektový koordinátor UKEN David Blažek.
Proč byla fotovoltaika pro SVJ doposud v pozadí?
„Když jsme před třemi lety vstoupili na trh a začali nabízet fotovoltaiku pro bytové domy, přišli jsme s řešením v podobě sloučení odběrných míst – to umožnilo využívat elektřinu i v jednotlivých bytech a ušetřit tak až 50 % na její spotřebě i bez legislativy ke komunitní energetice. Jsme ale rádi, že se v ČR s rokem 2023 konečně hnuly ledy a první zákonné normy ke sdílení energií jsou konečně v platnosti. Využívání solární energie se díky nim pro SVJ a bytové domy zásadně zjednodušilo. Větší zájem jsme zaregistrovali ihned,“ říká Stanislav Gaj, ředitel projektu Domy sobě.
„Bez dlouhodobého úsilí, na kterém se Unie komunitní energetiky zásadně podílí, bychom na zákony ke komunitní energetice nejspíš stále čekali,“ uzavírá ředitel Domů sobě.
Proč si vybrat fotovoltaiku pro SVJ od Domů sobě?
Instalace výkonné solární elektrárny na bytový dům je mnohem komplikovanější proces, než v případě fotovoltaiky pro rodinný domek. Není divu, že se do této oblasti instalační firmy dlouho příliš nevrhaly. Třeba panelových domů, jejichž střechy jsou pro instalaci sdílené fotovoltaiky v podstatě ideální, je v Česku přes 80 000, ale FVE využívá naprosto mizivé procento z nich. Lákadlo statisícových záloh už ovšem nalákalo nezkušené instalační firmy i sem a fotovoltaiku pro bytové domy a SVJ začal nabízet kde kdo. Často zcela bez zkušeností.
V čem je fotovoltaika pro SVJ náročnější?
Realizace fotovoltaické elektrárny pro desítky bytů naráz vyžaduje naprosto prozaicky nejen mnohem větší zkušenosti, ale také úplně unikátní know-how, které drtivá většina firem nemá. Jenom namátkou:
- Optimalizovaný návrh parametrů FVE podle spotřeby domu
- Projekt s odpovídající volbou solárních komponent
- Nezávislý monitoring odběru pro desítky uživatelů
- Zkušenost s instalací větších kapacit na obytnou budovu
- Montáž ve výškách často i několik desítek metrů
- Množství a typ kabelů i pro vyšší objemy energie
- Výběr a umístění velkokapacitní záložní baterie
- A další věcí souvisejících s velikostí domu či panelovou konstrukcí
Jinými slovy – jestli je při výběru fotovoltaiky pro rodinný domek dobré nenechat se omámit až podivně výhodnou cenou a na první pohled překvapivě krátkou dodací lhůtou, v případě FVE pro bytový dům to platí ještě stokrát více. Dejte na doporučení profesionálů, rozhodně se nenechte přemluvit k záloze, která převyšuje 60 % celkové ceny a zejména trvejte na osobním a plně transparentním jednání. Fotovoltaika má návratnost pár let, zvedne komfort vašeho bydlení i cenu jednotlivých bytů a celého domu. Ale jen pokud bude dokonale optimalizovaná. Cílem totiž není pokrýt solárními panely celou střechu a doufat, že jednou se investice možná vrátí. U bytových domů víc než jinde platí, že nejužitečnější je fotovoltaická elektrárna s vyvážením výroby a spotřeby. Nestačí tudíž ani dělat realizace podle šablony. Správná FVE je unikátně navržená přesně pro potřeby vašeho domu.
Přečtěte si Návod, jak správně vybrat instalační firmu.
Nebo si objednejte naši nezávaznou poptávku zdarma. Minimálně proto, abyste měli srovnání.