Přehledný obsah článku:
- Chystají se změny v dotacích NZÚ na fotovoltaiku?
- Co je program Nová zelená úsporám (NZÚ)?
- Jak velká může být dotace z programu NZÚ?
- Podmínky státních dotací na fotovoltaiku pro bytové domy
- Jak zažádat o dotaci na fotovoltaiku pro bytový dům?
- Výhody dotací na fotovoltaiku pro bytové domy
- Co konkrétně díky dotacím NZÚ získáte?
- Proč si vybrat fotovoltaiku společnosti Domy sobě?
TIP: Objednejte si nezávaznou nabídku fotovoltaiky zdarma a do 24 hodin
Chystají se změny v dotacích NZÚ na fotovoltaiku?
Abychom vás zbytečně nenapínali – potenciální snižování dotací na fotovoltaiku zmiňované v médiích se netýká podpory menších a středních instalací pro rodinné nebo bytové domy. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) je aktuálně garantován (neboli má dostatek finančních prostředků) minimálně do roku 2025, takže nehrozí, že byste v nejbližších měsících o možnost využití dotace z ničeho nic přišli. Omezení, o kterých se mluví a píše, se týkají velkých solárních projektů z první vlny fotovoltaického boomu v ČR v letech 2009 a 2010, kdy vláda na 20 let dopředu přislíbila (kromě dalších významných úlev) vysoké výkupní ceny.
Obrovské projekty tzv. solárních baronů tehdy nejen zneužily dočasně velmi výhodných podmínek, ale také zkazily vnímání fotovoltaiky v ČR na dlouhá desetiletí dopředu. Systém tehdejších dotací po tvrdé kritice rychle skončil, nicméně garantované výkupní ceny budou tížit státní rozpočet ještě zhrub do roku 2030. Pokud jste tedy o návrhu na omezení či zrušení dotací na fotovoltaiku četli, jednalo se o tyto peníze, nikoli o příspěvky z NZÚ. A jak jste možná zaregistrovali také, kvůli obavám z mezinárodní arbitráže (žaloby) vlastníků těchto solárních polí proti České republice nakonec dotace opět zůstala zachovaná.
Co je program Nová zelená úsporám (NZÚ)?
Pokud se o fotovoltaiku teprve začínáte zajímat a státní dotační program NZÚ je pro vás spíš velká neznámá, máme pro vás základní popis i přehled aktuálních podmínek. Nová zelená úsporám je iniciativa ve správě Státního fondu životního prostředí ČR pod dohledem Ministerstva životního prostředí ČR. Zaměřuje se primárně na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Nevěnuje se tedy jen fotovoltaice, ale podpoře snižování energetické náročnosti budov obecně, což vede k menší zátěži na životního prostředí. Podpora instalace obnovitelných zdrojů energie je jedním z hlavních cílů programu.
„Dotace na fotovoltaiku pro bytové domy není potenciálně omezena. Závisí na výši investice, komplexnosti řešení a počtu zapojených bytů. Dotace může být klidně i milion korun.“
Jak velká může být dotace z programu NZÚ?
O podrobnostech státního programu dotací jsme už psali několikrát, takže pokud máte zájem o detailní přehled, určitě se podívejte na náš článek Nové podmínky dotací na fotovoltaiku z NZÚ se bytových domů netýkají. Zůstávají bez omezení. Je z letošního února, kdy také proběhly zatím poslední významnější změny v dotacích. Pokud se vám nechce otevírat další článek, tak jen pro přehled – maximální výše dotace na investici do profesionálně realizované fotovoltaické elektrárny zůstala ve výši až 50 %. Změnil se jen poměr jednotlivých složek celkové dotace (výroba solárními panely, záložní baterie, příspěvek na jednotlivých byt v systému apod.), jinak její potenciální výše zůstala stejná. Není tedy na rozdíl od rodinných domů podmíněna např. současným zateplením.
Podmínky státních dotací na fotovoltaiku pro bytové domy
Aby bytový dům získal dotaci na instalaci fotovoltaických panelů, musí splňovat několik základních podmínek, které stanovuje program NZÚ. Kompletní seznam je samozřejmě mnohem komplikovanější a rozhodně se vyplatí nechat si dotace vyřídit profesionálem. Pokud si například objednáte instalaci fotovoltaiky přes Domy sobě, veškerou administrativu včetně dotačních náležitostí za vás vyřídí zkušení odborníci. Na co se vyřízení dotace zaměřuje?
- Velikost fotovoltaické elektrárny – Dotace pro bytové domy se poskytují na systémy s minimálním výkonem 0,5 kWp na byt. Pro dvacet bytů to tedy znamená instalovaný výkon alespoň 10 kWp, jinak nedosáhnete limitu, který bude podle nastavení příspěvku „dostatečný pro pokrytí běžných potřeb bytového domu”.
- Odborná instalace způsobilou firmou – Při žádosti o dotaci je nutné předložit projektovou dokumentaci a doložit technické parametry instalace. Nejde o zbytečnou byrokracii, ale základní podmínku k bezpečnosti solárního systému.
- Energetický a ekologický přínos – Řadu dalších parametrů důležitých pro schválení dotace můžeme shrnout pod obecné kritérium snahy o co nejefektivnější, dlouhodobé a užitečné využívání udržitelné energie pro váš bytový dům. Dotace samozřejmě nemá sloužit podpoře účelových řešení, která nejsou úsporná ani nedávají dlouhodobý smysl.
Jak zažádat o dotaci na fotovoltaiku pro bytový dům?
Formuláře pro všechny podoby žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám najdete úplně snadno přímo na stránkách věnovaných NZÚ – zde. Na druhou stranu tyto dokumenty asi ani nemusíte vidět, abyste si uměli představit, že jejich vyplnění a dodání všech potřebných podkladů přesně v podobě, kterou úředníci vyžadují, není hračka. Popravdě vás to ale nemusí trápit. Solidní instalační společnosti se totiž o zajištění maximální výše dotací postarají za vás. „V rámci našeho řešení fotovoltaiky pro bytové domy nám stačí pár plných mocí, a pak už se o veškerou administrativu včetně dotací z programu Nová zelená úsporám postaráme sami. Za poslední roky se nám nestalo, že by úředníci nějakou žádost zamítli nebo i jen vrátili k dopracování,“ uvádí ředitel projektu Domy sobě Stanislav Gaj.
„Postaráme se o veškerou administrativu včetně zajištění dotací z programu Nová zelená úsporám na klíč.“
Výhody dotací na fotovoltaiku pro bytové domy
Předem je dobré připomenout že peníze na dotace nezískává ministerstvo životního prostředí z daní nebo plateb za energie (narozdíl od těch v úvodu zmíněných miliard pro někdejší solární barony), ale z fondů Evropské unie. Ty jsou tvořeny především z tzv. emisních povolenek, které platí evropští výrobci za překračování emisních limitů. Čím více investují do udržitelných technologií a zdrojů, tím méně pak platí na „pokutách“ do kasy EU. Jejich peníze pak pomáhají v podobě různých zelených dotací snižovat energetickou náročnost domácností. Hlavní výhoda dotace NZÚ je tedy v tom, že vám stát přispěje na to, abyste výhodnější získali fotovoltaiku, která vám pak bude desítky let šetřit další peníze díky výrobě vlastní energie.
Co konkrétně díky dotacím NZÚ získáte?
- Stát vám proplatí až 50 % nákladů na pořízení fotovoltaiky, což mimochodem zásadně zrychlí návratnost zbývající části peněz. Instalace Domů sobě se obyčejně zaplatí za 5–7 let. (Podívejte se na náklady a úspory u předaných a vznikajících realizací.)
- Díky dotacím je FVE dostupná i pro SVJ nebo bytová družstva, která by si jinak investici často překračující milion nemohla dovolit. Od roku 2023 se bezproblémově vyplněné žádosti vyplácejí už předem, takže máte šanci získat peníze v podstatě hned a na zbytek si s pomocí Domů sobě zařídit výhodný úvěr, který pak splácíte z peněz, které ihned po spuštění fotovoltaiky začnete šetřit. Proto můžete občas číst, že fotovoltaiku je možné si pořídit i bez úvodního kapitálu. V tomto kontextu je to pravda.
- Výhodně pořízená fotovoltaika vám od prvního dne začne šetřit peníze. Pokud ji navíc zkombinujete se sloučením odběrných míst (SOM), ušetříte až 50 % měsíčně. Úspora je pak totiž nejen na elektřině, ale také na poplatcích okolo jejích dodávek – jsou totiž nejčastěji vázané právě na odběrné místo, a pokud máte v celém domě jedno společné (jako v případě vody nebo plynu), ušetří každý majitel bytu ročně několik tisíc navíc. Podrobnosti jak to funguje najdete v článku Sloučení odběrných míst vám šetří peníze.
Proč si vybrat fotovoltaiku společnosti Domy sobě?
Domy sobě začaly nabízet fotovoltaiku pro české bytovky, činžáky, paneláky a další bytové domy už v roce 2020 a a dodnes jsou jediná firma na trhu, která se zabývá speciálně pouze fotovoltaikou (a dalšími úspornými technologiemi) jen pro bytové domy, SVJ a bytová družstva. Jsou členy profesních organizací jako Solární asociace nebo UKEN, podílí se na vytváření nové legislativy a přísně dodržují etalon kvality pro instalace fotovoltaiky. Patří do skupiny firem pod mezinárodní značkou Veolia, což znamená nejen přístup ke globálnímu know-how, ale zejména mimořádnou spolehlivost a finanční stabilitu.
Chtěli byste solární panely instalovat i na váš bytový dům? Zodpovíme vám všechny dotazy, vysvětlíme výhody váhavým sousedům a rezervujeme vám termín instalace. Zadejte nám předběžnou poptávku. Zdarma a do 24 hodin zjistíte, kolik by mohlo ušetřit právě vaše SVJ.
Pokud stále váháte, objednejte si alespoň náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.